Home / Fuses / TSE-P-3.15A
minImg
TSE-P-3.15A
OptiFuse
Product No:
TSE-P-3.15A
Manufacturer:
OptiFuse
Description:
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 2AG
In Stock : 2877
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 9.83
Response Time Slow Blow
Color -
Approval Agency cULus, KC, PSE/JET
Current Rating (Amps) 3.15 A
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.630" L (5.00mm x 16.00mm)
Product Status Active
Series TSE
Package / Case 2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V