Home / PTC Resettable Fuses / TSL250-080F-B-0.5-2
minImg
TSL250-080F-B-0.5-2
Littelfuse Inc.
Product No:
TSL250-080F-B-0.5-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 80V 80MA 2SMD
In Stock : 899
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 80V (250V Int)
Current - Hold (Ih) (Max) 80 mA
Height - Seated (Max) -
Approval Agency CSA, TUV, UL
Current - Max 3 A
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.199" W (7.30mm x 5.05mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 20 Ohms
Series PolySwitch®, TSL250
Type Polymeric
Package / Case 2-SMD
Thickness (Max) 0.146" (3.70mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min) 5 Ohms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 240 mA