TSN1.50SV100
Techflex
Product No:
TSN1.50SV100
Manufacturer:
Techflex
Description:
SELF WRAP 1.5" X 100' SILVER
User Guide
Operating Temperature -60°C ~ 255°C
Color Silver
Material Fiberglass, Aluminized, Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant
Material Flammability Rating Non Combustible
Product Status Active
Type Attributes Sheet
Series ThermaShield® Flat
Type Self Wrap
Length 100' (30.48m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 1.500" (38.10mm)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion Resistant
Diameter - Inside, Expanded -
Wall Thickness 0.025" (0.64mm)