TST10RD01T
ITT Cannon, LLC
Product No:
TST10RD01T
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 5.08MM
User Guide
Insulation Height 0.911" (23.15mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 10A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr ITT Cannon, LLC
Contact Material -
Connector Type Receptacle
Style Board to Cable/Wire
Features Mounting Flange
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Circular
Series Trident Slimline
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.185" (4.70mm)