TSV250-184F-2
Littelfuse Inc.
Product No:
TSV250-184F-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 100V 184MA 2SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 100V (250V Int)
Current - Hold (Ih) (Max) 184 mA
Height - Seated (Max) -
Approval Agency UL
Current - Max 10 A
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.240" L x 0.272" W (6.10mm x 6.90mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 4 Ohms
Series PolySwitch®, TSV250
Type Polymeric
Package / Case 2-SMD
Thickness (Max) 0.126" (3.20mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min) 1.2 Ohms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 690 mA