TUD65US281C-P
P-DUKE Technology, Inc.
Product No:
TUD65US281C-P
Description:
AC/DC CONVERTER 28V 65W
Product Status Active
Efficiency 93.5%
Mfr P-DUKE Technology, Inc.
Features Adjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CB, CE, cURus, FCC, UL
Voltage - Output 1 28V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.53" L x 2.38" W x 1.31" H (89.7mm x 60.5mm x 33.3mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 2.33 A
Series TAD65-P (65W)
Power (Watts) 65W