Home / TVS Diodes / TV06A8V5J-HF
minImg
TV06A8V5J-HF
Comchip Technology
Product No:
TV06A8V5J-HF
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 41.7A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 9.44V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V