Home / TVS Diodes / TV06B6V5JB-G
minImg
TV06B6V5JB-G
Comchip Technology
Product No:
TV06B6V5JB-G
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AA
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 53.57A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 7.22V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 11.2V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.5V