Home / TVS Diodes / TV15C8V0JB-G
minImg
TV15C8V0JB-G
Comchip Technology
Product No:
TV15C8V0JB-G
Description:
TVS DIODE 8VWM 13.6VC DO214AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 110.29A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 8.89V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.6V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8V