TVX1C220MAD
Nichicon
Product No:
TVX1C220MAD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 16V AXIAL
User Guide
Polarization -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension -
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series TVX
Package / Case Axial, Can
Mfr Nichicon
Capacitance 22 µF