TVX1V101MAD
Nichicon
Product No:
TVX1V101MAD
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V AXIAL
User Guide
Polarization -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.669" L (8.00mm x 17.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 210 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 315 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF