TVX1V471MCD1LT
Nichicon
Product No:
TVX1V471MCD1LT
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V AXIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia x 1.024" L (10.00mm x 26.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 610 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 915 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 470 µF