TVX2C2R2MAD1LV
Nichicon
Product No:
TVX2C2R2MAD1LV
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V AXIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia x 0.630" L (6.30mm x 16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 23 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 36.8 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 2.2 µF