TVX2C3R3MAD
Nichicon
Product No:
TVX2C3R3MAD
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V AXIAL
User Guide
Polarization -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.669" L (8.00mm x 17.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 33 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Mfr Nichicon
Capacitance 3.3 µF