TVX2V2R2MAD1LY
Nichicon
Product No:
TVX2V2R2MAD1LY
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V AXIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.630" L (8.00mm x 16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 24 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 38.4 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 2.2 µF