Home / Tantalum Capacitors / TWAE477M100SBEZ0700
minImg
TWAE477M100SBEZ0700
KYOCERA AVX
Product No:
TWAE477M100SBEZ0700
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 470UF 20% 100V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.375" Dia x 1.062" L (9.52mm x 26.97mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 900mOhm @ 100kHz
Ratings -
Series TWA-E
Type Hermetically Sealed
Package / Case Axial, Can
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 470 µF