Home / Tantalum Capacitors / TWCB127K008CCYZ0000
minImg
TWCB127K008CCYZ0000
KYOCERA AVX
Product No:
TWCB127K008CCYZ0000
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 120UF 10% 8V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Manufacturer Size Code B
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 8 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 300 Hrs @ 200°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.21Ohm
Ratings COTS
Series TWC-Y
Type Hermetically Sealed
Package / Case Axial
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 120 µF