TX2SS-L-1.5V-X
Panasonic Electric Works
Product No:
TX2SS-L-1.5V-X
Description:
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5VDC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 220VDC - Max
Contact Rating (Current) 2 A
Termination Style Gull Wing
Coil Current 66.7 mA
Mounting Type Surface Mount
Coil Resistance 22.5 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type Telecom
Coil Insulation -
Series TX
Operate Time 4 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Voltage 1.5VDC
Must Operate Voltage 1.13 VDC