TXD2SA-24V-4-Z
Panasonic Electric Works
Product No:
TXD2SA-24V-4-Z
Description:
RELAY GEN PURPOS DPDT 10MA 24VDC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 10VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 mA
Termination Style Gull Wing
Coil Current 12.9 mA
Mounting Type Surface Mount
Coil Resistance 1.86 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series TX-D
Operate Time 4 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 18 VDC