TXS2SL-12V-Z
Panasonic Electric Works
Product No:
TXS2SL-12V-Z
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 1 A
Termination Style Gull Wing
Coil Current 4.2 mA
Mounting Type Surface Mount
Coil Resistance 2.88 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series TX-S
Operate Time 5 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9.6 VDC