TXS2SL-1.5V-Z
Panasonic Electric Works
Product No:
TXS2SL-1.5V-Z
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5VDC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 1 A
Termination Style Gull Wing
Coil Current 33.3 mA
Mounting Type Surface Mount
Coil Resistance 45 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 0.15 VDC
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Voltage 1.5VDC
Must Operate Voltage 1.2 VDC