TXS2SS-12V-Z
Panasonic Electric Works
Product No:
TXS2SS-12V-Z
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
In Stock : 500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 1 A
Termination Style Gull Wing
Coil Current 4.2 mA
Mounting Type Surface Mount
Coil Resistance 2.88 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9.6 VDC