TXS2SS-24V-Z
Panasonic Electric Works
Product No:
TXS2SS-24V-Z
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24VDC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 1 A
Termination Style Gull Wing
Coil Current 2.9 mA
Mounting Type Surface Mount
Coil Resistance 8.3 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 19.2 VDC