TXS2SS-LT-4.5V-1-X
Panasonic Electric Works
Product No:
TXS2SS-LT-4.5V-1-X
Description:
TXS RELAY 2 FORM C 4.5V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 110VDC - Max
Termination Style Gull Wing
Contact Rating (Current) 1 A
Coil Current 15.6 mA
Mounting Type Surface Mount
Coil Resistance 289 Ohms
Product Status Active
Operate Time 5 ms
Contact Material Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Mfr Panasonic Electric Works
Coil Voltage 4.5VDC
Release Time 5 ms
Must Operate Voltage 3.6 VDC