TYS6028100M-10
Laird-Signal Integrity Products
Product No:
TYS6028100M-10
Description:
FIXED IND 10UH 1.95A 72 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.04A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.95 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 72mOhm
Inductance 10 µH
Series TYS6028
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 23MHz