Home / Limit Switches / V-16G-2C4-K(R)
minImg
V-16G-2C4-K(R)
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
V-16G-2C4-K(R)
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 16A 250V
User Guide
Operating Position 0.579" (14.7mm)
Operating Temperature -25°C ~ 80°C
Release Force 20gf
Ingress Protection IP40
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 16A (AC), 100mA (DC)
Circuit SPST-NC
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 50,000,000 Cycles
Product Status Active
Series V
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 100gf
Overtravel 0.040" (1.0mm)
Voltage Rating - AC 250 V
Electrical Life 100,000 Cycles
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Pretravel 0.047" (1.2mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number V-16
Differential Travel 0.016" (0.4mm)