V07P250P
Littelfuse Inc.
Product No:
V07P250P
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 390V 1.75KA DISC 7MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 351 V
Capacitance @ Frequency 90 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 390 V
Varistor Voltage (Max) 429 V
Series UltraMOV™
Energy 25J
Package / Case Disc 7mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 250 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 320 V