Home / Varistors, MOVs / V140LS10APX2855
minImg
V140LS10APX2855
Littelfuse Inc.
Product No:
V140LS10APX2855
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 220V 4.5KA DISC 14MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 198 V
Capacitance @ Frequency 900 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Varistor Voltage (Max) 242 V
Series LS
Energy 42J
Package / Case Disc 14mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 140 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 180 V