V141HG34
Littelfuse Inc.
Product No:
V141HG34
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 220V 40KA SQUARE 34MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 198 V
Capacitance @ Frequency 9000 pF @ 1 MHz
Mounting Type Bolt Mount
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Varistor Voltage (Max) 242 V
Series HG34
Energy 291J
Package / Case Square 34mm, Formed Tabs
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 130 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 188 V