V14E230PL2T7
Littelfuse Inc.
Product No:
V14E230PL2T7
Description:
VARISTOR 360V 6KA DISC 14MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 324 V
Capacitance @ Frequency 550 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Varistor Voltage (Max) 396 V
Series UltraMOV™
Energy 80J
Package / Case Disc 14mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 230 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 300 V