V14E250PL2A1
Littelfuse Inc.
Product No:
V14E250PL2A1
Description:
VARISTOR 390V 6KA DISC 14MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 351 V
Capacitance @ Frequency 500 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 390 V
Varistor Voltage (Max) 429 V
Series UltraMOV™
Energy 100J
Package / Case Disc 14mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 250 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Box (TB)
Maximum DC Volts 320 V