V14E550PL1T
Littelfuse Inc.
Product No:
V14E550PL1T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 910V 6KA DISC 14MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 819 V
Capacitance @ Frequency 180 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 910 V
Varistor Voltage (Max) 1.001 kV
Series UltraMOV™
Energy 190J
Package / Case Disc 14mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 550 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 745 V