V150A3V3M200BG3
Vicor Corporation
Product No:
V150A3V3M200BG3
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 200W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 200V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 60.6A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 100V
Series Maxi (200W)
Power (Watts) 200 W
Type Isolated Module
Package / Case Full Brick
Efficiency 82%