V15G2K1C24K
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
V15G2K1C24K
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
User Guide
Operating Position 0.600" (15.2mm)
Operating Temperature -25°C ~ 80°C
Release Force 3.059gf
Ingress Protection IP40
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 15A (AC), 100mA (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 50,000,000 Cycles
Product Status Active
Series V
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 35gf
Overtravel 0.079" (2.0mm)
Voltage Rating - AC 250 V
Electrical Life 100,000 Cycles
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Pretravel 0.283" (7.2mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number V15
Differential Travel 0.107" (2.7mm)