Home / Limit Switches / V15T10-EZ100B02-01
minImg
V15T10-EZ100B02-01
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
V15T10-EZ100B02-01
Description:
BASIC SWITCH V BASICS V15
User Guide
Operating Position -
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Release Force -
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 10A (AC), 500mA (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Series V15
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function On-Mom
Operating Force -
Overtravel -
Voltage Rating - AC 125 V