V180ZU20PX2855
Littelfuse Inc.
Product No:
V180ZU20PX2855
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 180V 6.5KA DISC 20MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 162 V
Capacitance @ Frequency 2400 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 180 V
Varistor Voltage (Max) 198 V
Series ZU
Energy 52J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 115 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 153 V