V20E140PL2T
Littelfuse Inc.
Product No:
V20E140PL2T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
RAD VARISTOR 20MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 198 V
Capacitance @ Frequency 1750 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 220 V
Varistor Voltage (Max) 242 V
Series UltraMOV™
Energy 110J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 140 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 180 V