Home / Reed Relays / V23100V4505A000
minImg
V23100V4505A000
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
V23100V4505A000
Description:
RELAY REED SPST 500MA 5V
In Stock : 2286
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 200VAC, 200VDC - Max
Contact Rating (Current) 500 mA
Termination Style PC Pin
Coil Current 10 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 500 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 0.75 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Series V23100-V4, AXICOM
Operate Time 0.75 ms
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Ruthenium (Ru)
Coil Voltage 5VDC
Must Operate Voltage 3.5 VDC