V24A36T400BG3
Vicor Corporation
Product No:
V24A36T400BG3
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 36V 400W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 36V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 11.11A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Series Maxi (400W)
Power (Watts) 400 W
Type Isolated Module
Package / Case Full Brick
Efficiency 88%