V250LC20CP
Littelfuse Inc.
Product No:
V250LC20CP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 390V 6.5KA DISC 14MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 351 V
Capacitance @ Frequency 80 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 390 V
Varistor Voltage (Max) 429 V
Series C-III
Energy 135J
Package / Case Disc 14mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 250 V