V250LU40BP
Littelfuse Inc.
Product No:
V250LU40BP
Description:
VARISTOR 383.5V 6.5KA DISC 20MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 354 V
Capacitance @ Frequency 1000 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 383.5 V
Varistor Voltage (Max) 413 V
Series LU
Energy 130J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 250 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 330 V