V300B2M100BF3
Vicor Corporation
Product No:
V300B2M100BF3
Description:
DC DC CONVERTER 2V 100W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 375V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 2V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 50A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 180V
Series MINI (100W)
Power (Watts) 100 W
Type Isolated Module
Package / Case 9-DIP Module
Efficiency 74%