V320PA40C
Littelfuse Inc.
Product No:
V320PA40C
Description:
VARISTOR 510V 6.5KA BASE MOUNT
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 462 V
Capacitance @ Frequency 750 pF @ 1 MHz
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 510 V
Varistor Voltage (Max) 540 V
Series PA
Energy 160J
Package / Case Base Mount
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 320 V
Number of Circuits 1
Maximum DC Volts 420 V