V375A54M600B
Vicor Corporation
Product No:
V375A54M600B
Description:
DC DC CONVERTER 54V 600W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 425V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 54V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 11.11A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 250V
Series Maxi (600W)
Power (Watts) 600 W
Type Isolated Module
Package / Case Full Brick
Efficiency 89.6%