V47ZT3PX2855
Littelfuse Inc.
Product No:
V47ZT3PX2855
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 47V 500A DISC 10MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 42.3 V
Capacitance @ Frequency 2590 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 47 V
Varistor Voltage (Max) 51.7 V
Series ZT
Energy 4.5J
Package / Case Disc 10mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 30 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 38 V
Current - Surge 500 A