V48C36M150BN2
Vicor Corporation
Product No:
V48C36M150BN2
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 36V 150W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 36V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 4.17A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Series MICRO (150W)
Power (Watts) 150 W
Type Isolated Module
Package / Case Quarter Brick
Efficiency 87.6%