V5.5MLA0402FR
Littelfuse Inc.
Product No:
V5.5MLA0402FR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 8.95V 20A 0402
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Capacitance @ Frequency 220 pF @ 1 MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 8.95 V
Varistor Voltage (Max) 10.8 V
Series MLA
Energy 0.05J
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 4 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 5.5 V
Current - Surge 20 A