V681HA40
Littelfuse Inc.
Product No:
V681HA40
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 1.0675KV 40KA DISC 40MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 962 V
Capacitance @ Frequency 1900 pF @ 1 MHz
Mounting Type Bolt Mount
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 1.0675 kV
Varistor Voltage (Max) 1.173 kV
Series HA
Energy 925J
Package / Case Disc 40mm, Formed Tabs
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 680 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 875 V