V9-25S43D906A
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
V9-25S43D906A
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 25A 125V
User Guide
Operating Position 0.803" (20.4mm)
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Release Force -
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Lever, Roller
Current Rating (Amps) 25A (AC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 5,000,000 Cycles
Product Status Obsolete
Series V9
Switch Function On-Mom
Operating Force 275gf
Overtravel 0.035" (0.9mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 6,000 Cycles
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Pretravel 0.178" (4.5mm)
Features -
Package Bulk
Differential Travel 0.103" (2.6mm)