Home / DC DC Converters / VASD1-S5-D12-DIP
minImg
VASD1-S5-D12-DIP
CUI Inc.
Product No:
VASD1-S5-D12-DIP
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Isolation 1 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.79" L x 0.39" W x 0.28" H (20.1mm x 9.9mm x 7.2mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 42mA, 42mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 4.5V
Series VASD1-DIP (1W)
Power (Watts) 1 W
Type Isolated Module
Package / Case 14-DIP Module (300 mil, 6 Leads)
Efficiency 79%